Raban 2022
Festiwal Gier Miejskich
open call
Gry towarzyszą nam od zawsze, a rozgrywanie ich w przestrzeni miejskiej pozwala spojrzeć zarówno na tkankę miasta jak i na relacje jego mieszkańców z niestandardowej i ciekawej perspektywy. Wspólne granie jest idealnym momentem by spotkać się, bawić, ale również zastanowić się jak wyglądają relacje między ludźmi przebywającymi w tej samej przestrzeni i jak miejsce wpływa na nasze postrzeganie świata.
Pierwszy festiwal Raban organizowaliśmy w 2019 roku. Zobacz jak było.
Temat festiwalu – Sąsiedzi
W tym roku na festiwalu Festiwalu Gier Miejskich RABAN chcemy zastanowić się nad tematem sąsiedztwa i naszych relacji z sąsiadami. Kogo nazywamy sąsiadami i jak się wobec nich odnosimy. Jak budowane są tego typu relacje i jak zobaczyć sąsiadów wśród setek anonimowych ludzi, których codziennie mijamy na ulicach, widzimy w autobusach czy tramwajach.
W związku z tym szukamy gier, zabaw, warsztatów i innych aktywności poruszających następującą tematykę:
- Kim są dla nas sąsiedzi? Jakie relacje z nimi utrzymujemy? Czego od nich oczekujemy?
- Walka z anonimowością w otaczającej nas przestrzeni i ludzi w niej przebywających poprzez tworzenie chwilowych i długotrwałych relacji.
- Wpływ otoczenia na to jak tworzą się relacje międzyludzkie, tego jak nasze otoczenie może pomagać lub blokować tworzenie się wspólnot.
Zaprezentuj swoją grę – zapraszamy do udziału w drugim łódzkim Festiwalu Gier Miejskich RABAN!
Ważne informacje
30.04.2022
15.05.2022
30.06 – 3.07.2022
Łódź, Polska
(Okolice ulicy Piotrkowskiej i Księży Młyn)
Jakie projekty można realizować w ramach festiwalu?
Gry miejskie
Przede wszystkim chcemy grać. Szukamy nowych sposobów na doświadczanie miasta, gier, które wzbudzają emocje i inspirują do przemyśleń, gier, które dają radość i łączą ludzi.
Zależy nam na tym, aby gry korespondowały z miejscem, w jakim będą się odbywać – jego historią, topografią, współczesnością. Pozwólcie nam odkryć Łódź na nowo.
Gry festiwalowe będą rozgrywane głównie w centrum Łodzi. Dokładne miejsca organizacji gier zostaną uzgodnione z twórcami. Twórcy powinni być gotowi na przeprowadzenie swojej gry dwa lub więcej razy (o ile to możliwe).
Warsztaty/prelekcje/prezentacje
Oprócz samego grania chcemy aby w czasie festiwalu można było dowiedzieć się więcej o grach i zabawach a mieście. Szukamy warsztatów, które pomogą twórcom gier miejskich, nauczą ich nowych technik i zainspirują do nowego spojrzenia na miasto.
Jeśli jesteś ekspertem w temacie powiązanym z grami – zapraszamy do podzielenia się wiedzą w formie prelekcji/prezentacji.
Inne propozycje
Uważasz, że coś jeszcze powinno się znaleźć w programie festiwalu? Jesteśmy otwarci na propozycje.
Gdzie będziemy grać?
Gry festiwalowe będą rozgrywane w centrum Łodzi, w dwóch głównych obszarach: okolicach ulicy Piotrkowskiej i na Księżym Młynie.
Zapytacie: a co to za miasto Łódź? I to będzie dobre pytanie.
Łódź to trzecie co do wielkości miasto Polski, położone niemal dokładnie w centrum kraju. Na tle innych polskich miast ma wyjątkową historię. Na początku XIX wieku była skromnym miasteczkiem (1820 r – 767 mieszkańcow), wraz z rozbudową przemysłu włókienniczego liczba mieszkańców rosła gwałtownie: 1886 r – 232 tys, 1915r – 600 tys. W Łodzi powstawały największe fabryki, pałace fabrykanckie, kamienice, dzielnice fabryczne. Łódź ze swoim tempem rozwoju porównywana była do Manchesteru a nawet Nowego Jorku. Historia Łodzi jest widoczna także w jej przestrzeni – miasto ma wyjątkową jak dla polskich miast prostokątną siatkę ulic i jeden z największych obszarów gęsto zabudowanego, historycznego centrum.
Współcześnie Łódź buduje nową tożsamość opartą na przemysłowej historii, skupioną na przemysłach kreatywnych. Dziedzictwo przemysłowe a szczególnie dziedzictwo trudnej transformacji ciągle skutkuje wieloma problemami. Do drugiej wojny światowej Łódź była miastem czterech kultur – polskiej, rosyjskiej, niemieckiej i żydowskiej. Obecnie największą grupą oprócz polaków są Ukraińcy przybywający tu od 2014 roku, szczególnie zaś od momentu rozpoczęcia agresji rosyjskiej.
Kto może zgłosić swój projekt do festiwalu?
- Przyjmujemy zgłoszenia zarówno od indywidualnych twórców jak i grup/organizacji. Możemy finansować przyjazd do dwóch osób z danej grupy.
- Dobrze jeśli masz doświadczenie w organizacji gier miejskich, ale jeśli to dla ciebie coś nowego a twój pomysł jest świetny – zapraszamy
- Wymagamy certyfikatu szczepienia na Covid-19
WARUNKI UCZESTNICTWA W FESTIWALU
opłacamy transport/zwracamy koszty transportu uczestników festiwalu w kwocie do 400 zł osobę (dla uczestników z Polski) i 200 euro na osobę (dla uczestników z Europy).
wypłacamy honorarium w wysokości 1000 zł dla uczestnika/grupy uczestników
zapewniamy zakwaterowanie i wyżywienie uczestników na 4 dni festiwalu
zapewniamy budżet na produkcję gry w wysokości uzgodnionej z twórcami.
PROCEDURA WYBORU
Procedura wyboru będzie się składała z trzech etapów:
- Przegląd zgłoszeń i ocena przez członków komisji – każdy z członków komisji będzie oceniał nadesłane projekty wedle przyjętych kryteriów:
- jak projekt odnosi się do głównego tematu festiwalu?
- ogólna idea projektu
- na ile projekt koresponduje z Łodzią?
- doświadczenie twórcy
- efektywność budżetu (czy efekt od projektu koresponduje z budżetem projektu)?
- Rozmowy z wybranymi twórcami. Po wstępnej selekcji zgłoszeń przeprowadzimy rozmowy z wybranymi twórcami aby lepiej poznać pomysł na gry/projekty.
- Ogłoszenie wyników selekcji
KONTAKT
Organizator:
jesteśmy częścią:
Finansowanie:
KONTAKT
Czy coś jest niejasne? Napisz do nas:
raban@departamentgier.pl