Raban 2022

Festiwal Gier Miejskich

open call

Games have been with us from the beginning, and playing them in the urban space gives us a different perspective on both the city landscape and the relations between its inhabitants. Playing together is the perfect way to meet and have fun and it also allows us to consider the nature of the relationships between people living in the same space, and how the urban space influences our perception of the world.

We organized first Raban in 2019. Find out more about it. Check it out. 

Temat festiwalu – Sąsiedzi

This year, at the RABAN City Games Festival, we want to reflect on the topic of the neighborhood and our relations with neighbors. Who do we call neighbors, and how do we relate to them? How are such relationships built? How to see neighbors in the hundreds of anonymous people we pass every day?

W związku z tym szukamy gier, zabaw, warsztatów i innych aktywności poruszających następującą tematykę:

 • Kim są dla nas sąsiedzi? Jakie relacje z nimi utrzymujemy? Czego od nich oczekujemy?
 • Walka z anonimowością w otaczającej nas przestrzeni i ludzi w niej przebywających  poprzez tworzenie chwilowych i długotrwałych relacji.
 • Wpływ otoczenia na to jak tworzą się relacje międzyludzkie, tego jak nasze otoczenie może pomagać lub blokować tworzenie się wspólnot.

Zaprezentuj swoją grę – zapraszamy do udziału w drugim łódzkim Festiwalu Gier Miejskich RABAN!

Ważne informacje

Termin nadsyłania zgłoszeń

30.04.2022

Termin wyboru projektów:

15.05.2022

Termin festiwalu:

30.06 – 3.07.2022

Miejsce festiwalu:

Łódź, Polska

(Okolice ulicy Piotrkowskiej i Księży Młyn)

Jakie projekty można realizować w ramach festiwalu?

Gry miejskie

Przede wszystkim chcemy grać. Szukamy nowych sposobów na doświadczanie miasta, gier, które wzbudzają emocje i inspirują do przemyśleń, gier, które dają radość i łączą ludzi. 

Zależy nam na tym, aby gry korespondowały z miejscem, w jakim będą się odbywać – jego historią, topografią, współczesnością. Pozwólcie nam odkryć Łódź na nowo. 

Gry festiwalowe będą rozgrywane głównie w centrum Łodzi. Dokładne miejsca organizacji gier zostaną uzgodnione z twórcami. Twórcy powinni być gotowi na przeprowadzenie swojej gry dwa lub więcej razy (o ile to możliwe). 

Warsztaty/prelekcje/prezentacje 

Oprócz samego grania chcemy aby w czasie festiwalu można było dowiedzieć się więcej o grach i zabawach a mieście. Szukamy warsztatów, które pomogą twórcom gier miejskich, nauczą ich nowych technik i zainspirują do nowego spojrzenia na miasto. 

Jeśli jesteś ekspertem w temacie powiązanym z grami – zapraszamy do podzielenia się wiedzą w formie prelekcji/prezentacji. 

Inne propozycje 

Uważasz, że coś jeszcze powinno się znaleźć w programie festiwalu? Jesteśmy otwarci na propozycje.

Gdzie będziemy grać?

Gry festiwalowe będą rozgrywane w centrum Łodzi, w dwóch głównych obszarach: okolicach ulicy Piotrkowskiej i na Księżym Młynie.  

Zapytacie: a co to za miasto Łódź? I to będzie dobre pytanie. 

Łódź to trzecie co do wielkości miasto Polski, położone niemal dokładnie w centrum kraju. Na tle innych polskich miast ma wyjątkową historię. Na początku XIX wieku była skromnym miasteczkiem (1820 r – 767 mieszkańcow), wraz z rozbudową przemysłu włókienniczego liczba mieszkańców rosła gwałtownie: 1886 r – 232 tys, 1915r – 600 tys. W Łodzi powstawały największe fabryki, pałace fabrykanckie, kamienice, dzielnice fabryczne. Łódź ze swoim tempem rozwoju porównywana była do Manchesteru a nawet Nowego Jorku. Historia Łodzi jest widoczna także w jej przestrzeni – miasto ma wyjątkową jak dla polskich miast prostokątną siatkę ulic i jeden z największych obszarów gęsto zabudowanego, historycznego centrum. 

Współcześnie Łódź buduje nową tożsamość opartą na przemysłowej historii, skupioną na przemysłach kreatywnych. Dziedzictwo przemysłowe a szczególnie dziedzictwo trudnej transformacji ciągle skutkuje wieloma problemami. Do drugiej wojny światowej Łódź była miastem czterech kultur – polskiej, rosyjskiej, niemieckiej i żydowskiej. Obecnie największą grupą oprócz polaków są Ukraińcy przybywający tu od 2014 roku, szczególnie zaś od momentu rozpoczęcia agresji rosyjskiej.

Kto może zgłosić swój projekt do festiwalu?

 • Przyjmujemy zgłoszenia zarówno od indywidualnych twórców jak i grup/organizacji. Możemy finansować przyjazd do dwóch osób z danej grupy.
 • Dobrze jeśli masz doświadczenie w organizacji gier miejskich, ale jeśli to dla ciebie coś nowego a twój pomysł jest świetny – zapraszamy
 • Wymagamy certyfikatu szczepienia na Covid-19

WARUNKI UCZESTNICTWA W FESTIWALU

Transport

opłacamy transport/zwracamy koszty transportu uczestników festiwalu w kwocie do 400 zł osobę (dla uczestników z Polski) i 200 euro na osobę (dla uczestników z Europy).

Honorarium

wypłacamy honorarium w wysokości 1000 zł dla uczestnika/grupy uczestników

Zakwaterowanie i wyżywienie

zapewniamy zakwaterowanie i wyżywienie uczestników na 4 dni festiwalu

Budżet na produkcję

zapewniamy budżet na produkcję gry w wysokości uzgodnionej z twórcami.

PROCEDURA WYBORU

Procedura wyboru będzie się składała z trzech etapów:

 • Przegląd zgłoszeń i ocena przez członków komisji – każdy z członków komisji będzie oceniał nadesłane projekty wedle przyjętych kryteriów:
   •      jak projekt odnosi się do głównego tematu festiwalu?
   •      ogólna idea projektu
   •      na ile projekt koresponduje z Łodzią?
   •      doświadczenie twórcy
   •      efektywność budżetu (czy efekt od projektu koresponduje z budżetem projektu)?
 • Rozmowy z wybranymi twórcami. Po wstępnej selekcji zgłoszeń przeprowadzimy rozmowy z wybranymi twórcami aby lepiej poznać pomysł na gry/projekty.
 • Ogłoszenie wyników selekcji

KONTAKT

Organizer

jesteśmy częścią:

Financing:

KONTAKT

Czy coś jest niejasne? Napisz do nas:

raban@departamentgier.pl