Scroll Top
REWOLUCJA 1905 roku

Gra karciana | 2016

Latem 2016 roku skontaktowało się z nami Stowarzyszenie im. S. Brzozowskiego z propozycją stworzenia gry karcianej towarzyszącej obchodom rocznicy wybuchu tzw Rewolucji 1905 roku na terenach ziem polskich. Wydarzenie to jest bliskie sercom wszystkich łodzian, więc bez wahania postanowiliśmy się zaangażować w jego obchody.

Stworzona przez nas gra skupiała się przede wszystkim na walkach strajkowych i demonstracjach dziejących się w pierwszym roku Rewolucji. Bardzo zależało nam, by nie koncentrować się jedynie na walce zbrojnej, a na szerokim spektrum działań społeczno politycznych podejmowanych w trakcie zrywu.

Rewolucja 1905 to szybka (około 20 min) gra karciano-kościana dla 2-4 osób. Mimo iż rozgrywka ma charakter rywalizacyjny pomiędzy niektórymi graczami może dojść do współpracy. Gracz wciela się w przedstawiciela jednej z sześciu frakcji: Bundu, Polskiej Partii Socjalistycznej, Socjaldemokracji Królestwa Polskiego i Litwy, Narodowej Demokracji/NZR, grupy fabrykantów i władzy carskiej. Każda frakcja dąży do osiągnięcia swoich celów, choć niektóre z nich mogą być dla niektórych stronnictw zbieżne. Choć w grze dużą rolę odgrywa czynnik losowy nie bez znaczenia jest również odpowiednia strategia. Zwycięży ta frakcja, która na koniec gry będzie najbliższa zrealizowania swoich celów. By jeszcze bardziej oddać klimat epoki szata graficzna nawiązuje do estetyki tego okresu, a większośc grafik bazuje na oryginalnych rysunkach pochodzących m.in. rosyjskich pism satyrycznych i Nowości Ilustrowanych.

Wydawca: Wydawnictwo Krytyka Polityczna, 

Koordynator: Wiktoria Witek,

Game designer: Vojislav Radojičić, Piotr Lipski,

Konsultacja merytoryczna i historyczna: Michał Gauza, Wiktor Marzec, Kamil Piskała

Oprawa graficzna: Dominik Koślin

Zostaw komentarz