Scroll Top
festiwal RABAN

pierwszy łódzki Festiwal Gier Miejskich | 29-30.06.2019

Organizacja pierwszego Festiwalu Gier Miejskich w Łodzi była marzeniem Departamentu gier od chwili pierwszego festiwalu, na jakim byliśmy – You Are Go w Berlinie w 2011 roku. Co prawda przez brak finansowania zewnętrznego nie mieliśmy możliwości organizacji międzynarodowego wydarzenia, ale przeprowadzenie go lokalnie było dla nas prawdziwym wyzwaniem, dało nam niesamowitą satysfakcję i pokazało, jak ważne są gry miejskie w kulturalnym kalendarzu miasta.

ESENCJA MIASTA – Wciągająca gra dla tropicieli szczegółów w przestrzeni miejskiej. Liczyła się szybkość, spostrzegawczość i refleks!

UPIORNA KARUZELA // ENCOUNTER – nocna gra miejska, w której gracze poruszają się samochodami, wykorzystująca trudno dostępne, często opuszczone miejsca. Tym razem fabuła gry była oparta o historię szalonego klauna, mającego uprowadzić nastolatka.

SHOT ME! // PAPARAZZI – formuła gry polega na wcielaniu się przez graczy w role fotoreporterów, starających się “ustrzelić” niesforne gwiazdy, popełniające drobne występki.

WSZYSTKO, CO TERAZ POWIESZ – kryminalna, fabularna gra miejska, umiejscowiona na terenie Bałut i Starego Miasta. Zadaniem Graczy było rozwiązanie sprawy morderstwa, popełnionego w jednym z mieszkań na Starym Rynku.

DIABEŁ TKWI W SZCZEGÓŁACH – Gra dla miłośników detalu architektonicznego, wykorzystująca piękno łódzkich kamienic, rozgrywana w osi ulicy Piotrkowskiej.

OSTATNI PROMIEŃ NADZIEI – gra oparta o system sztucznej inteligencji, rozgrywana głównie w cyberprzestrzeni.

CZEGO NIE WIDAĆ W CIEMNOŚCIACH – gra zbudowana w uniwersum Łowców Światła, świecie, w którym Ciemność zaczęła pochłaniać kosmos, a samo światło stało się walutą. Rozgrywana po zmroku w Parku Staromiejskim.

CYKLOZONA – gracze, poruszając się na rowerach, za cel podjęli odbezpieczenie aktywatorów skażenia. Czasu było niewiele, a teren ogromny. Gra miała więc charakter integracyjny, gdzie każdy grał dla dobra całej grupy!

BUM CYK CYK – na najmłodszych Graczy czekały fajne, aktywne zadania i zagadki, sprawnościowa gra na terenie parku – wszystko przygotowane z myślą o najmłodszych uczestnikach. Każde dziecko dostało także swojego Rabana, z którym przemierzało teren gry.

ZMOTAJ DZIELNICĘ – ekonomiczna gra miejska, łącząca w sobie elementy statecznej rozgrywki podczas budowy i planowania, aktywnej rywalizacji przy zdobywaniu funduszy i współpracy, by połączyć oba te elementy.

GRY I WYDARZENIA DOSTĘPNE PODCZAS CAŁEGO FESTIWALU:

  • Strefa wspólnego grania – spotkanie przy grach planszowych;
  • Filmowy Łódźbój – gra filmowa;
  • Foto Lodz Story – tworzenie swojego spaceru;
  • Ślepa uliczka – “bezobsługowa” gra miejska, podczas której gracze zmagali się z terenem Parku Źródliska;

A także:

  • Warsztaty z tworzenia gier na smartfona z Adamem Leszczyńskim – Twórcą serwisu Tropiciel;
  • Impreza muzyczna Małpi Gaj w Niebostanie;
  • Video games and geek commercials – projekcja w kinie Bodo;
  • Webinar z Michałem Grelewskim “Jak nie robić gier miejskich”;
  • Audycja “Pogodna Jesień” w Radiu Żak.

Przygotowaliśmy i przeprowadziliśmy 10 gier miejskich, rozgrywanych w formule jednodniowego wydarzenia, 5 gier aktywnych podczas trwania festiwalu, oraz 5 wydarzeń towarzyszących, tematycznie związanych z grami. Program festiwalu został ułożony w taki sposób, by gry nie nakładały się na siebie i żeby było możliwe uczestnictwo w większości wydarzeń. Wszystkie scenariusze gier zostały przygotowane specjalnie na potrzeby Rabanu.

Dofinansowanie: Łódzkie Centrum Wydarzeń UMŁ

Sponsorzy: Poldem sp. z o.o. 

Koordynacja projektu: Joanna Ufnalska

Twórcy gier: Joanna Ufnalska, Piotr Lipski, Vojislav Radojićić, Sebastian Stefaniak, Izabela Walczak, Dariusz Lisowski

Animatorzy: Vojislav Radojićić, Sebastian Stefaniak, Izabela Walczak, Dariusz Lisowski, Zofia Lach, Basia Lach, Natalia Żurowska, Agata Zysiak, Anna Jurek, Wiktoria Rybka

Grafika: Zuzanna Szor

Film: HaWa

Zdjęcia: Agnieszka Cytacka

Na Rabanie byłem tylko zdalnie, ale prowadziłem tutaj mój pierwszy webinar. Stresowałem się nie mniej (a w zasadzie – dużo więcej) niż przed jakąkolwiek grą. Chwała łódzkiemu Departamentowi za Raban! (M.Grelewski)

Z perspektywy kilku miesięcy mogę powiedzieć, że to było najbardziej wyczerpujące doświadczenie w życiu! Masa gier, temperatura nie do zniesienia (w festiwalową niedzielę było ponad 35 stopni, a robiliśmy wtedy rowerową grę). I najpiękniejszy moment całości – kiedy siedzieliśmy w Niebostanie, po wszystkich grach, mając przed sobą już tylko audycję w Żaku i słuchając webinarium Grela powiedzieliśmy sobie UDAŁO SIĘ. Nie ma lepszego wspomnienia. No może jeszcze Nat Żur wkraczająca do biura z wielką torbą jedzenia z Maca, żeby jakaś glukoza wjechała. Bo nie trzeba mówić, że prawie nie spaliśmy a jedliśmy też minimalnie 🙂 (J.Ufnalska)

Zostaw komentarz