Scroll Top
LET’S PLAY POZNAŃ

Festiwal gier | Poznań, 27.05 – 2.06.2013

II Międzynarodowy Festiwal Gier „Let’s play Poznań” był naszym pierwszym, poważnym wyzwaniem realizacyjnym w formule festiwalowej. Co prawda rok wcześniej uczestniczyliśmy w I edycji, jednak miała ona charakter bardziej lokalny.

Początek festiwalu stanowiły warsztaty, w których brali udział projektanci gier z całej Europy, między innymi prowadzone przez Hilary O’Shaughnessy – praktyk i teoretyk teatru, spikerka, pisarka i projektantka gier miejskich z elementami teatru. Później nastąpiły dni pełne gier miejskich, w których uczestniczyli mieszkańcy Poznania, jak i ‘game designerzy’! A przybyli oni z Włoch, Wielkiej Brytanii, Danii, Niemiec, Białorusi, no i oczywiście z Polski. Prezentowali swoje projekty, realizowane wcześniej w swoich krajach, a teraz dostosowane do topografii Poznania. Sercem festiwalu był poznański Zamek, jak i rynek, z pobliskimi ulicami, parkami i skwerami.

Twórcy gier i animatorzy:

Polska: Michał Grelewski, Piotr Wiśnioch, Joanna Ufnalska, Natalia Matheis;

Anglia: Vee Uye, Tricia Coleman, Greg Foster;

Niemcy: Jana Wendler, Sebastian Quack, Jennifer Aksu; Gwen Lamping, 

Dania: Jakob la Cour;

Irlandia: Hilary O’Shaughnessy;

Włochy: Matteo Uguzzoni, Augusto Pirovano, Sara Ferrarese;

Białoruś: Lena Mech

Wymiana doświadczeń z europejskimi projektantami gier jest niezwykle cennym doświadczeniem dla Twórców, głównie dzięki różnej filozofii gier w różnych krajach, różnym mechanikom, czy spojrzeniom na gry. Różne są także oczekiwania i profile graczy, więc doświadczenia polskich uczestników były dla Projektantów szczególnie ciekawe.

 

Podczas festiwalu podzieliliśmy gry na cztery kategorie: klasyczne gry miejskie, gry turystyczne (możliwe do zagrania w każdym momencie), rekreacyjne i planszowe (ta sekcja miała swoje odzwierciedlenie w przestrzeni miejskiej w wersji XXL). Dzięki wniesionej w miasto energii, Festiwal spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem wszystkich uczestników, nawiązane wówczas kontakty pomiędzy Twórcami zaowocowały wieloma wspólnymi realizacjami w kolejnych latach, bowiem środowisko twórców gier jest mocno zsieciowane i współzależne.

Organizator: Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna

Realizator: Gramiejska.pl. (Szymon Dąbrowski, Michał Domżalski, Milena Krzyżan)

Projekt „Wszystko gra – rozwój i promocja produktów turystycznych aglomeracji poznańskiej” współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.

Koordynacja projektu: Michał Grelewski, Piotr Wiśnioch

Zdjęcia: Ewa Ronewicz

Poznań – miasto doznań! Wyjątkowy to był festiwal. Mieszkaliśmy i graliśmy w prawdziwym Cesarskim Zamku (o którym nasi znajomi designerzy opowiadali potem długo). Stołowaliśmy się w legendarnym Dragonie – stołowanie się wszystkich uczestników w jednej knajpie to świetna rzecz. Last but not least – były świetne gry i warsztaty, każde z “tym czymś” przywiezionym przez uczestników z całej Europy. Były teatralne warsztaty Hilary i niemal teatralna gra Larks, była roześmiana gra włoskiego Focus, był interaktywny performance od Lamegame. Były też długie wieczorne rozmowy i nocne spacery – to co sprawia, że festiwale są takie przyjemne. (M.Grelewski)

Zostaw komentarz