Scroll Top
URBOVITA

Gra miejska | Łódź, 11.06.2011

Kiedy wiosną 2011 roku odezwał się do nas rektor Wyższej Szkoły Edukacji Zdrowotnej i Nauk Społecznych w Łodzi z propozycją zorganizowania gry miejskiej z okazji dni edukacji zdrowotnej pomyśleliśmy, że to niezwykle ciekawy temat dla gry miejskiej. W końcu miasto to też tętniący życiem organizm. A w zdrowym ciele zdrowy duch!

Jakie dokładnie było założenie gry? Otóż nad miastem zawisło widmo paraliżu, związanego ze niewydolnością. Specjalnie powołana do walki z tym zagrożeniem organizacja „Urbovita” odkryła, że występuje silna korelacja między zdrowiem miasta i zdrowiem jego mieszkańców. Oba te organizmy związane są ze sobą Nicią Zdrowia. Niestety badania wykazały, że owa nić łącząca zdrowe miasto i zdrowych mieszkańców jest na skraju napięcia i grozi rozerwaniem, a jego skutki mogą być nieobliczalne…

Miasto znów zostało uratowane!

Zadaniem graczy było wygenerowanie nowej, mocnej nici. Było to możliwe tylko poprzez poprawę stanu zdrowia i świadomości znaczenia zdrowego stylu życia. Zależało nam też, by nie traktować zdrowia tylko w kategoriach kondycji fizycznej, ale również psychicznej i społecznej. Dlatego też poszczególne zadania miały na celu pokazanie różnych aspektów i problemów związanych z kompleksowym zdrowiem. Uczestnicy musieli zmagać się z nie tylko z przypadłościami ciała jak otyłość, ale również z uzależnieniami, wykluczeniem i biedą. Za postępy otrzymywali kawałki Nici Zdrowia. Na końcu gry wszyscy musieli połączyć zebrane przez siebie fragmenty, by wzmocnić nadwyrężoną więź tkanki miejskiej i jego zdrowych mieszkańców. 

Miasto znów zostało uratowane!

Partnerzy: Wyższa Szkoła Edukacji Zdrowotnej i Nauk Społecznych w Łodzi,

Koordynator projektu: Michał Grelewski

Game designerzy: Vojislav Radojičić, Michał Grelewski,

Grafik: Kamil Rusiecki,

Zdjęcia: Widzisz To (Anna Jędrzejak)

Animatorzy: Łukasz Lechowski, Przemysław Górski, Olga Goleń, Mateusz Pieniążek, Iza Więckowska, Malwina Cyrek, Piotr Czaiński, Maria Frankiewicz, Joanna Ufnalska

Nic tak nie podkręca dynamiki gry jak czarne charaktery. Kim mogą być czarne charaktery w grze o zdrowiu? W naszym wydaniu były to swego rodzaju problemy społeczne – Bieda, Otyłość, Bierność a nawet .. Ból Pleców 🙂 Wymyślanie i wytworzenie tych kreacji było świetną zabawą. Zobaczcie zdjęcia! (M.Grelewski)

Zostaw komentarz