Scroll Top
Sam Popróbuj Budować

Gra planszowo – miejska | Sankt Petersburg // Instytut Polski w Sankt Petersburgu, 23.03.2019 

Trzysta lat to jak dla miasta całkiem mało. W Petersburgu w trzysta lat zdarzyło się sporo: najpierw były tu bagna, potem wyrosła twierdza, wspaniałe europejskie miasto, mosty, kanały, pałace. Były też pożary, było trzysta powodzi, była Blokada. Jak pokazać całą historię miasta w jednej grze? Mamy na to sposób. Gra typu SimUniversity (tak nazywała się pierwsza nasza gra z tej serii). Petersburska wersja gry zaczynała się w 1703 roku kiedy nad Newę przybył Piotr Wielki, opowiadała o trudnościach z budową miasta, polskich akcentach w Petersburgu (jak budynki projektowane przez Mariana Lalewicza czy mosty Stanisława Kierbedzia), pierwszej stacji metra czy mało znanym fakcie lądowania samolotu na Newie. W trakcie całej gry uczestnicy najpierw gromadzili surowce niezbędne do budowy a następnie kupowali działki i zabudowywali je – tak, aby zbudowane przez nich dzielnice miały jak najwięcej szczęśliwych mieszkańców.

“Miasto – zrób to sam’ to pierwsza z gier miejskich zorganizowana przez Departament Gier we współpracy z Instytutem Polskim w Sankt Petersburgu. Gry miejskie nie są w Petersburgu nowością – od lat obecne są tutaj takie formaty jak Encounter czy Begushyi Gorod. Nasza propozycja – łącząca klasyczne miejskie poszukiwanie z grą strategiczną na planszy była jednak dla mieszkańców miasta nad Newą czymś nowym. Z drugiej strony – wcześniej takie gry robiliśmy już w Łodzi, Poznaniu, Sosnowcu, Płowdiwie – i podejrzewaliśmy, że tu też się sprawdzi. 

Sprawdził się znakomicie. Uwielbiamy kiedy młodzieńcza energia spotyka się na polu gry z latami doświadczenia i spokojem starszych graczy – tak było i tym razem – wszyscy razem zbudowaliśmy swoją wersję Petersburga na podłodze Instytutu Polskiego (jak zobaczycie na zdjęciach – wręcz idealnej do tego celu).

Cykl: Город в движении / Miasto w ruchu / City in motion

Organizator: Instytut Polski w Sankt Petersburgu (dyrektor: Ewa Ziółkowska, koordynator gry: Magda Michel)

Partnerzy: Gazeta Petersburska, Petersburki, QULLAB

Projekt i organizacja gry: Michał Grelewski (na bazie formatu SimUniversity)

Animatorzy: Olga Oniszczuk, Aleksandra Rusek, Vaslilina Mirgorodskaia, Aleksandr Purgin, Magdalena Michel, Pasza

Foto: Denis Szczegłów

Grafika: Jakub Dygas

Zostaw komentarz