Scroll Top
Lodzermenscha przemysłowy język postępu

Gra planszowa | Łódź, 2019

Język się zmienia. Pojawiają się nowe słowa, inne zmieniają znaczenie, zmienia się ich wymowa. Nie trzeba być specjalistą by wiedzieć, że 100 lat temu mówiło się inaczej niż dziś. W 2019 roku Muzeum Miasta Łodzi postanowiło zaprosić nas do projektu ”Lodzermenscha przemysłowy język postępu”, którego celem było przypomnienie mieszkańcom naszego miasta słów powszechnie używanych w przemysłowej Łodzi. A ponieważ słowo lodzermensch oznaczało pracowitego i przedsiębiorczego łodzianina “na warsztat” wzięliśmy nazwy zawodów, których próżno dziś szukać w rubryce “dam pracę” (o ile jeszcze gdzieś można jeszcze trafić na takie rubryki).

– Zachowanie i popularyzacja łódzkiego dziedzictwa językowego to zadnie, którego Muzeum podjęło się z ogromnym entuzjazmem. Gra planszowa to trwały efekt naszych działań, który nie zniknie – będzie nam towarzyszył długie lata, bawiąc i ucząc – mówi Dyrektor Barbara Kurowska.

Owocem naszej pracy była dynamiczna gra karciana dla od 2 do 4 graczy. Każdy z nich wciela się w rolę urzędnika przydzielającego pracowników do różnych miejsc pracy. Profesje podzielone zostały na 3 grupy: pracowników fabrycznych, biurowych lub miejskich. Zarówno ich przydatność w miejscu pracy jak i oczekiwana płaca uzależnione były od wykształcenia, umiejętności i doświadczenia opisanych w formie czterech parametrów. Gracz przydzielając pracowników do stanowisk pozyskiwał środki pozwalające zarówno na pozyskiwanie nowych kandydatów do pracy jak i na zwycięstwo. 

Projektując rozgrywkę zależało nam nie tylko na zaprezentowaniu różnych archaicznych nazw zawodów, ale na pokazaniu pewnych mechanizmów rządzących ówczesnym rynkiem pracy. Rynkiem w którym ludzie potrafili pracować za darmo, tylko po to, by móc zjeść coś ciepłego lub spędzić noc pod dachem.

Partnerzy: Muzeum Miasta Łodzi, Narodowe Centrum Kultury,

Koordynator: Paulina Długosz,

Game designerzy: Vojislav Radojičić, Piotr Lipski

Warstwa historyczna: dr Marcin J. Szymański,

Oprawa graficzna: Tomasz Tomaszewski,

Testerzy: Zofia Lach, Izabela Walczak, Dariusz Lisowski.

Zostaw komentarz