Scroll Top
GDZIE JEST WŁODEK?

Gra miejska | Łódź, 16.09.2011

Komunikacja miejska jest elementem naszej szarej codzienności. Jednak dobry game designer zobaczy w niej fantastyczne pole do skonstruowania gry. Po raz pierwszy taką możliwość łódzkie Miejskiej Przedsiębiorstwo Komunikacji dało nam w roku 2010. Przy współpracy dzielnych pasażerów Motorniczy Włodek śmiertelnymi ciosami pokonał Tróję na Szynach i unicestwił sterowanych przez nią Pożeraczy Czasu, odpowiedzialnych za opóźnienia w przyjazdach tramwajów i autobusów. Rok później Trója wróciła, tym razem z zamiarem porwania Włodka. Dzielni mieszkańcy miasta musieli znów połączyć siły by uratować bohatera łódzkiej komunikacji miejskiej.

Dzięki sprawnej współpracy mieszkańców udało się uratować Włodka! Choć Trója już nigdy nie wróciła do Łodzi, tutejsze tramwaje i autobusy w dalszym ciągu się spóźniają. Czyżby pojawił się nowy przeciwnik?

Do stworzenia mechaniki zainspirowały nas gry planszowe z mechanizmem ukrytego ruchu, takie jak Scotland Yard czy Dracula. Zadaniem graczy było odnalezienie pięciu przeciwników krążących po Łodzi. Przeciwnicy Ci poruszali się autobusami i tramwajami – po jednym przystanku na każde 10 minut. Gracze otrzymywali tylko cząstkowe informacje, takie jak typ środka transportu (tramwaj/autobus), numer linii, a czasami w który miejscu znajduje się w danej chwili. Sami musieli je połączyć by odnaleźć przeciwników. W finale uczestnicy gry musieli uratować Włodka zdalnie zmieniając zwrotnicę tak, by tramwaj przejechał innym torem. 

Partnerzy: Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji – Łódź Spółka z o.o.

Koordynator projektu: Michał Grelewski

Game designerzy: Przemysław Bogusławski, Vojislav Radojičić

Animacja promocyjna: Tomasz Andrzejewski

Grafik: Kamil Rusiecki

Zdjęcia: Widzisz To

Motorniczy Włodek: Michał Stasiak

Animatorzy: Piotr Lipski, Joanna Ufnalska, Sebastian Stefaniak, Olga Goleń, Iza Więckowska, Bogumiła Borowska, Paulina Tomczak, Tomczyk Jakub, Dominik Jabłonski, Malwina Cyrek, Zuzanna Hylla, Maja Urbańczyk.

Są takie motywy w grach, które zostają z nami na długo. Są i postacie, które czarują swoim urokiem i zostają z nami na dłużej, goszcząc w kolejnych grach. Taką postacią był Motorniczy Włodek, wyśmienicie odegrany (a raczej – stworzony!) przez Michała Stasiaka. Kto raz spotkał Włodka ten naprawdę chciał go uratować i jeszcze raz przejechać się z nim tramwajem. (M.Grelewski)

Zostaw komentarz