Scroll Top
Festiwal Młodzieży bez granic

Warsztaty, gra miejska | Różanystok, czerwiec 2013 // czerwiec 2014

Udział Departamentu Gier w Festiwalu Młodzieży Bez Granic pozostanie jako jedno z ciekawszych i bardziej wartościowych zadań, jakiego się podjęliśmy. Uczestniczyliśmy w Festiwalu dwukrotnie – w roku 2013 i 2014.

Różanystok to maleńka miejscowość na Podlasiu, słynąca głównie z Salezjańskiego Ośrodka Wychowawczego im. św. Jana Bosko. Otoczona malowniczym krajobrazem pól, łąk i typowej polskiej wsi to sceneria, w jakiej udało nam się pracować tylko tam. Festiwal organizowany jest od 2010 roku, “nasze” dwie edycje prowadzili głównie dziennikarze związani z Drugim Programem Polskiego Radia.

Główną ideą Festiwalu jest edukacja i spotkania młodzieży podczas warsztatów artystycznych, oraz budowanie szacunku młodych do innych tradycji i religii. Dokonuje się to podczas spotkań z ciekawymi ludźmi oraz wspólnej zabawy w trakcie koncertów gwiazd pochodzących z różnych kultur muzycznych i krajów.

Departament Gier został zaproszony, wśród innym grup teatralnych, artystycznych, czy artystów samych w sobie do prowadzenia warsztatów z najlepiej nam znanego tematu – czyli gier. Po 4 dniach stworzyliśmy z młodzieżą ich własną grę, w której realizację zaangażowali się całym sercem, wykorzystując wszelkie zdolności aktorskie, plastyczne, chodzenia po drzewach i skakania przez płoty! Dla nas był to nielada wyczyn fizyczny, bo grupa wysportowanych nastolatków nie dawała nam wcale forów.

Organizator: Salezjański Ośrodek Wychowawczy im. św. Jana Bosko w Różanymstoku

Współpraca: Kuba Borysiak, Karol Czajkowski, Klaudia Baranowska, Kasia Stefanowicz, Anna Sadowska i inni – których nazwisk nie jesteśmy w stanie wymienić

Animatorzy DG: Vojislav Radojičić, Joanna Ufnalska

Praca z trudną młodzieżą stanowiła dla nas nie lada wyzwanie. Początkowo – nie ukrywajmy – byliśmy z Vojem przerażeni. Ale po całym tygodniu pobytu, pracy, rozmów trzeba przyznać, że nigdy wcześniej nie czuliśmy większej satysfakcji. To było jedno z bardziej wartościowych przeżyć. Dodatkowym wyzwaniem było przeprowadzenie gry dla Wychowanków Ośrodka jesienią 2014 roku, poza festiwalem. Byliśmy tylko my (Joanna I Voj), młodzież i zimne mury klasztoru 🙂 (J.Ufnalska)

Zostaw komentarz