Scroll Top
ENCOUNTER

Nocne gry miejskie | Łódź, 2015-2019 (i to nie koniec)

Encounter jako rodzaj gry miejskiej pojawił się w naszych głowach dzięki opowieściom Michała Grelewskiego, żywo zainteresowanego Rosją i jej kulturą. A właśnie na rosyjskiej ziemi zrodziła się popularność tego rodzaju rozgrywki. System rozgrywek został stworzony na początku XXI wieku roku przez białorusina Iwana Masliukowa i zyskał w rosyjskojęzycznej części Europy bardzo dużą popularność. Regularnie w byłych Państwach Związku Radzieckiego grywa w tego typu gry kilka tysięcy ludzi, a rozgrywki toczą się w ponad 200 miastach. Do Polski gra dotarła w 2008 roku i początkowo miała miejsce tylko w Warszawie. Jedną z pierwszych gier poza stolicą zorganizowaliśmy już my, ale nie miała ona miejsca w Łodzi, lecz w Krakowie i towarzyszyła festiwalowi PlayPublik. W końcu w 2015 roku udało się zorganizować tego typu rozgrywkę również w Łodzi – w maju tego roku wystartowała gra „#MIDAS”.

Ale czym tak w zasadzie jest ten Encounter? Jest to rodzaj gry miejskiej z kategorii gier wymagających – wydarzenia toczą się w nocy, rozgrywka jest długa, przeciętnie gra trwa od 3 – 5 godzin, ze względu na duże odległości gracze poruszają się po mieście samochodami poszukując kodów ukrytych w opuszczonych mrocznych miejscach. Gra okraszona jest różnego rodzaju zagadkami dotyczącymi lokalizacji i kodów na nich ukrytych, a wygrywa drużyna która upora się z grą w najkrótszym czasie.

Od tego czasu udało się na łódzkim serwerze przeprowadzić 10 kolejnych gier, co daje dobrą średnią 2 na rok. Gry tego typu są wymagające nie tylko dla graczy, ale również dla twórców, którzy muszą poświecić kilka tygodni na badania terenowe by odpowiednio przygotować lokacje oraz pasujące do nich zadania i fabułę. Łódzkie Encountery cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem, regularnie bierze w nich udział między 100 a 150 osób. Cześć zespołów tak bardzo wciągnęła się w rozgrywkę, że postanowiła sama przygotować swoje gry. Przygotowaliśmy dla nich krótkie przeszkolenie z obsługi systemu. Dotychczas odbyły się 3 gry w formule DIY. Łódzkie Encountery są bardzo mocno znerfione w porównaniu z ich wschodnimi odpowiednikami – czas rozgrywki i jej formuła są dużo bardziej przystępne dla graczy, co skutkuje ich większym zadowoleniem na końcu. A przecież o radość z grania i eksploracji w tym wszystkim chodzi.

W latach 2015 – 2019 w Łodzi odbyły się następujące gry:

 1. #MIDAS
 2. Epidemia strachu
 3. Triady
 4. Łowcy Światła
 5. DIY 001 Plan B
 6. DIY 002 Skarabeusz
 7. Antidotum
 8. Pomiędzy światami
 9. DIY 003 Łódzka kałamarnica
 10. Pandemia
 11. Upiorna Karuzela

Game designerzy: Vojislav Radojicić, Joanna Ufnalska, Piotr Lipski, Micha Grelewski, Sebastian Stefaniak

Zostaw komentarz