Scroll Top
EINBLICKE

Międzymiastowa gra miejska | Łódź – Berlin, 31.03.2012

Zawsze chcieliśmy zrobić grę w dwóch miastach jednocześnie. Wtem – stanęła przed nami możliwość zorganizowania rozgrywki w Łodzi i w Berlinie.Zależało nam na pogrążeniu się w doświadczanie tych dwóch miast … fizycznie będąc po drugiej stronie Odry. Z każdego miasta wyciągnęliśmy więc esencję i na tych smaczkach oparliśmy zadania w grze. Były i berlińskie bratwursty i łódzkie riksze, była Brama Brandenburska i łódzkie fabryki, było berlińskie Tacheles i łódzka gwara. 

 

Od strony mechanicznej zależało nam na współdziałaniu drużyn w Łodzi i w Berlinie. Początkowo myśleliśmy o tym, żeby wszystkie zadania były wykonywane przez obie drużyny równocześnie. Trudno było przetestować takie rozwiązanie, ale staraliśmy się zasymulować taką sytuację i doszliśmy do wniosku, że w imię słusznej idei taka mechanika sprawi graczom dużo problemów – zawsze ktoś będzie na kogoś czekał. Dlatego budowanie międzymiastowych zespołów poświęciliśmy na ołtarzu rozgrywki – gracze mogli współdziałać z dowolną drużyną z drugiego miasta co znacznie przyspieszyło i ułatwiło rozgrywkę. Technicznie współpraca odbywała się przez 5 okien – miejsc, gdzie uczestnicy mogli porozmawiać z ekipą z drugiej strony Odry.

Einblicke to też znakomity przykład gry, na podstawie której można rozmawiać o całym zapleczu gier miejskich – logistyce, rozpoznaniu terenu, kwestiach technicznych. Dla gry która odbywa się odbywa się w dwóch miastach, jest organizowana częściowo przez ludzi nie mających doświadczenia w organizacji takich wydarzeń cała organizacyjna strony gry ma kolosalne znaczenie. O ile przy naszych łódzkich imprezach wiele spraw “załatwia się samo” – dostęp do ciekawych miejsc, organizacja zadań przez animatorów, dostarczenie rekwizytów czy wydrukowanie materiałów – na to wszystko mamy już wytarte ścieżki, które tylko od czasu usprawniamy. Organizacja od zera w innym mieście – to dopiero wyzwanie. Na szczęście po Einblicke można powiedzieć – warto było.

Sponsorzy: Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Uniwersystet Łódzki, Miasto Łódź, Hertie-Stiftung

Koordynacja projektu (Berlin): Aleksandra Łuczak, Vojislav Radojicić

Koordynacja projektu (Łódź): Michał Grelewski

Twórcy gry: Vojislav Radojicić, Joanna Ufnalska, Przemysław Bogusławski, Michał Grelewski

Animatorzy:

Łódź: 

Jakub Tomczyk, Ola Harbat, Natalia Komorowska, Mateusz Pokora, Aga Adamczewska, Piotr Czaiński, Maria Frankiewicz, Piotr Lipski, Natalia Ufnalska, Zosia Lach, Mateusz Idzikowski, Hubert Kowalski

Berlin:

Johanna, Karoline Kraft, Emilia, Mateusz, Christian, Philipp, Vojislav Radojicić, Diane, Bernd-Kristian, Edyta, Zuzanna Hylla

Grafika: Jakub Dygas

Film: Efekt Imago

Zdjęcia: Widzisz to?

– Vojo, możesz dzisiaj jechać do Berlina?

Z każdą naszą grą wiążą się wspomnienia. Zwykle spośród całej plejady przygód i niespodzianek najbardziej wyraźne jest jeden obraz – w przypadku międzymiastowej gry miejskiej Einblicke jest to obraz Vojislava, którego dzień przed grą wsadzamy w Polskiego Busa z misją ogarnięcia spraw na miejscu. W Berlinie. Cała reszta została w Łodzi, bo ta gra rozgrywała się jednocześnie w dwóch miastach.

(M.Grelewski)

Zostaw komentarz