80 MILIONÓW

Gra miejska | Łódź, 17.12.2011

Ogłoszony 13 grudnia 1981 stan wojenny to niewątpliwie jedna z ciemniejszych kart we współczesnej historii Polski. Większość dzieł kultury opowiadających o tym wydarzeniu odnosi się najczęściej do przeżyć traumatycznych, poczucia osaczenia i zdrady przez władze PRL. Jednak były też historie małych zwycięstw, które dawały ludziom nadzieję. Takim właśnie wydarzeniem było wypłacenie przez działaczy dolnośląskiej Solidarności 80 mln zł składek członkowskich w przededniu ogłoszenia stanu wojennego tuż przed zablokowaniem kont. O tych wydarzeniach opowiada film “80 milionów” Waldemara Krzystka.

Przy okazji odbywającej się w listopadzie 2011 roku premiery filmu Narodowe Centrum Kultury zgłosiło się do nas z pytaniem, czy nie chcielibyśmy zorganizować gry miejskiej, przybliżającej nieco te wydarzenia. Pomyśleliśmy, że to świetna okazja by opowiedzieć trochę o tamtych czasach, które dla dużej części społeczeństwa są tak samo odległe jak II wojna światowa.

Mimo iż przedstawione w filmie wydarzenia miały miejsce we Wrocławiu postanowiliśmy fabularnie przenieść je do Łodzi. Uczestnicy gry mieli odnaleźć wypłacone z banku składki, ale… nie wszyscy mieli być po stronie opozycji! Na etapie przyjmowania do gry trzeba było określić, czy chcemy grać po stronie Solidarności czy wesprzeć stronę rządową. I tu pierwsze zaskoczenie! Spodziewaliśmy się, że nikt nie będzie chciał grać po stronie milicji, a po kilku dniach rejestracji okazało się, że do opozycji jest cztery razy mniej chętnych! Co istotne, większość zadań opierała się na interakcji z członkami przeciwnej drużyny, np drużyna opozycyjna miała przekazać “bibułę” do kolportażu, a drużyna reprezentująca służby miała ten proceder udokumentować. Możliwa była również konfrontacja między zespołami przy wykorzystaniu specjalnie przygotowanej na tę okazję gry karcianej, której talia wzmacniana była wraz z postępami w głównej rozgrywce. Wiele elementów gry oparliśmy na materiałach źródłowych: oryginalnych nagraniach, materiałach prasowych, ale również zdjęciach z naszych rodzinnych zbiorów. Na szczęście, mimo zdecydowanie większego zainteresowania milicją i służbą bezpieczeństwa wygrali opozycjoniści!

Partnerzy: Narodowe Centrum Kultury

Koordynator projektu: Michał Grelewski

Game designerzy: Vojislav Radojičić, Joanna Ufnalska, Michał Grelewski

Projekt gry karcianej: Vojislav Radojičić

Promocja: Piotr Lipski, Przemysław Górski

Grafik: Jakub Dygas

Produkcja filmowa: Adam Brajter

Animatorzy: Mateusz Pokora, Piotr Lipski, Marek Czuma, Marcin Janicki, Łukasz Lechowski, Natalia Ufnalska, Agata Blim, Jakub Tomczyk, Ela Kopałka, Marta Madejska, Iga Kowalska, Hubert Kowalski, Justyna Bożek

Zostaw wspomnienie albo inny komentarz