Scroll Top
80 MILIONÓW

Gra miejska | Łódź, 17.12.2011

Ogłoszony 13 grudnia 1981 stan wojenny to niewątpliwie jedna z ciemniejszych kart we współczesnej historii Polski. Większość dzieł kultury opowiadających o tym wydarzeniu odnosi się najczęściej do przeżyć traumatycznych, poczucia osaczenia i zdrady przez władze PRL. Jednak były też historie małych zwycięstw, które dawały ludziom nadzieję. Takim właśnie wydarzeniem było wypłacenie przez działaczy dolnośląskiej Solidarności 80 mln zł składek członkowskich w przededniu ogłoszenia stanu wojennego tuż przed zablokowaniem kont. O tych wydarzeniach opowiada film “80 milionów” Waldemara Krzystka.

Przy okazji odbywającej się w listopadzie 2011 roku premiery filmu Narodowe Centrum Kultury zgłosiło się do nas z pytaniem, czy nie chcielibyśmy zorganizować gry miejskiej, przybliżającej nieco te wydarzenia. Pomyśleliśmy, że to świetna okazja by opowiedzieć trochę o tamtych czasach, które dla dużej części społeczeństwa są tak samo odległe jak II wojna światowa.

Mimo iż przedstawione w filmie wydarzenia miały miejsce we Wrocławiu postanowiliśmy fabularnie przenieść je do Łodzi. Uczestnicy gry mieli odnaleźć wypłacone z banku składki, ale… nie wszyscy mieli być po stronie opozycji! Na etapie przyjmowania do gry trzeba było określić, czy chcemy grać po stronie Solidarności czy wesprzeć stronę rządową. I tu pierwsze zaskoczenie! Spodziewaliśmy się, że nikt nie będzie chciał grać po stronie milicji, a po kilku dniach rejestracji okazało się, że do opozycji jest cztery razy mniej chętnych! Co istotne, większość zadań opierała się na interakcji z członkami przeciwnej drużyny, np drużyna opozycyjna miała przekazać “bibułę” do kolportażu, a drużyna reprezentująca służby miała ten proceder udokumentować. Możliwa była również konfrontacja między zespołami przy wykorzystaniu specjalnie przygotowanej na tę okazję gry karcianej, której talia wzmacniana była wraz z postępami w głównej rozgrywce. Wiele elementów gry oparliśmy na materiałach źródłowych: oryginalnych nagraniach, materiałach prasowych, ale również zdjęciach z naszych rodzinnych zbiorów. Na szczęście, mimo zdecydowanie większego zainteresowania milicją i służbą bezpieczeństwa wygrali opozycjoniści!

Partnerzy: Narodowe Centrum Kultury

Koordynator projektu: Michał Grelewski

Game designerzy: Vojislav Radojičić, Joanna Ufnalska, Michał Grelewski

Projekt gry karcianej: Vojislav Radojičić

Promocja: Piotr Lipski, Przemysław Górski

Grafik: Jakub Dygas

Produkcja filmowa: Adam Brajter

Animatorzy: Mateusz Pokora, Piotr Lipski, Marek Czuma, Marcin Janicki, Łukasz Lechowski, Natalia Ufnalska, Agata Blim, Jakub Tomczyk, Ela Kopałka, Marta Madejska, Iga Kowalska, Hubert Kowalski, Justyna Bożek

Zostaw komentarz