Scroll Top

Wiedza

Każdy ma prawo do grania. Zapominają o tym dorośli, chce się to odebrać nawet – o zgrozo – dzieciom. Gier powinno być jak najwięcej, dlatego ty też możesz i powinieneś zacząć je tworzyć. Zebraliśmy trochę przydatnych informacji o tym dlaczego gry są dobre i jak je tworzyć, żeby bawiły a nie męczyły.

Korzystaj, twórz, dziel się.

Teksty

Wywiad z Invisible Playground – berlińskimi twórcami gier i koordynatorami festiwali gier miejskich. Długi wywiad, głównie o festiwalu Playpublik, ale też o samych grach. Poleca się. Wersja PL // Wersja EN

Encounter – gra na serio. Krótki artykuł o nocnych grach miejskich rodem z Rosji. (Gazeta Petersburska nr 4,5,6/2015). 

Wejść do innego świata – wywiad z Departamentem Gier – Anna Jurek, Miasto Ł. Wywiad z nami, opowiadamy o giereczkach. 

Gry miejskie, jako narzędzie edukacji regionalnej na przykładzie gry ŁódźBój /Michał Grelewski, Vojislav Radojičić.// Geografia w Szkole nr 4/2010. Tekst stary ale jary – wtedy jeszcze wiedzieliśmy jak się obsługuje edukację regionalną 🙂

Lechowski Ł., Grelewski M., 2011/2012, Gry miejskie sposobem na „oswajanie” przestrzeni miasta, [w:] Jażdżewska I., red., Człowiek w przestrzeni publicznej miasta. XXIV Konwersatorium Wiedzy o Mieście, Wyd. Uniwersytetu Łódzkiego, Łódź, s. 79-94. – nie mamy linku, ale jak ktoś bardzo chce to znajdzie. 

Polskie gry miejskie – wprowadzenie do tematyki polskich gier miejskich. 

 

Po rosyjsku:

Smoki w szkole – artykuł o wykorzystywaniu gier w edukacji, w języku rosyjskim. 

Książki

Jane McGonigal przekonuje, że gry mogą zmienić świat. Sama zresztą udowadnia, że jest to mozliwe – jej realizacje dla Instytutu Przyszłości (Superstruct), Banku Światowego (Evoke)  czy … samej siebie (Superbetter) pokazują moc gier. Jeśli nie macie czasu na książkę, poniżej znajdziecie wideo z Jane – obejrzyjcie chociaż to, może zachęci Was do książki.

Ta książka to biblia tworzenia gier. Może nie jedyna, ale najlepsza z tych, które znamy. Krok po kroku autor rozkłada gry (przy czym mogą być to gry komputerowe, planszowe miejskie) na czynnikie pierwsze, przygląda im się przez kilkadziesiąt soczewek i składa z powrotem do kupy. Jeśli tworzycie gry, to to jest książka, przy któej co chwilę będziecie chcieli coś zapisać i wypróbować – lepiej więc od razu miejcie pod ręką notatnik.

Grywalizacja to jedno z tych słów, które jest przez jakiś czas modne chociaż nikt za bardzo nie wie o chodzi. Paweł Tkaczyk, jest jednym z tych, którzy wiedzą o co chodzi. A grywalizacja (albo gamifikacja) to zastosowanie mechanizmów z gier do rzeczywistości które nie są grą (np praca, szkoła, etc).

Krzysztof “Semp” Bielecki to jeden z ojców polskich gier miejskich. Swoje pierwsze gry – z serii Urban Playground –  przygotowywał zupełnie partyzancko – był to w zasadzie zbiór zagadek na prostych kartach gry, które prowadziły do odnalezienia agentów. Może to ta prostota a może dobry growy warsztat przyciągneły na gry rzesze uczestników. Miasto to gra jest zapisem tych wydarzeń – i jednocześnie świadectwem rodzenie się współczesnych gier miejskich w Polsce.

Filmy

Strony