Scroll Top

Raban 2022

Festiwal Gier Miejskich

open call

Gry towarzyszą nam od zawsze, a rozgrywanie ich w przestrzeni miejskiej pozwala spojrzeć zarówno na tkankę miasta jak i na relacje jego mieszkańców z niestandardowej i ciekawej perspektywy. Wspólne granie jest idealnym momentem by spotkać się, bawić, ale również zastanowić się jak wyglądają relacje między ludźmi przebywającymi w tej samej przestrzeni i jak miejsce wpływa na nasze postrzeganie świata.

Pierwszy festiwal Raban organizowaliśmy w 2019 roku. Zobacz jak było. 

Temat festiwalu – Sąsiedzi

W tym roku na festiwalu Festiwalu Gier Miejskich RABAN chcemy zastanowić się nad tematem sąsiedztwa i naszych relacji z sąsiadami. Kogo nazywamy sąsiadami i jak się wobec nich odnosimy. Jak budowane są tego typu relacje i jak zobaczyć sąsiadów wśród setek anonimowych ludzi, których codziennie mijamy na ulicach, widzimy w autobusach czy tramwajach.

W związku z tym szukamy gier, zabaw, warsztatów i innych aktywności poruszających następującą tematykę:

 • Kim są dla nas sąsiedzi? Jakie relacje z nimi utrzymujemy? Czego od nich oczekujemy?
 • Walka z anonimowością w otaczającej nas przestrzeni i ludzi w niej przebywających  poprzez tworzenie chwilowych i długotrwałych relacji.
 • Wpływ otoczenia na to jak tworzą się relacje międzyludzkie, tego jak nasze otoczenie może pomagać lub blokować tworzenie się wspólnot.

Zaprezentuj swoją grę – zapraszamy do udziału w drugim łódzkim Festiwalu Gier Miejskich RABAN!

Ważne informacje

Termin nadsyłania zgłoszeń

30.04.2022

Termin wyboru projektów:

15.05.2022

Termin festiwalu:

30.06 – 3.07.2022

Miejsce festiwalu:

Łódź, Polska

(Okolice ulicy Piotrkowskiej i Księży Młyn)

Jakie projekty można realizować w ramach festiwalu?

Gry miejskie

Przede wszystkim chcemy grać. Szukamy nowych sposobów na doświadczanie miasta, gier, które wzbudzają emocje i inspirują do przemyśleń, gier, które dają radość i łączą ludzi. 

Zależy nam na tym, aby gry korespondowały z miejscem, w jakim będą się odbywać – jego historią, topografią, współczesnością. Pozwólcie nam odkryć Łódź na nowo. 

Gry festiwalowe będą rozgrywane głównie w centrum Łodzi. Dokładne miejsca organizacji gier zostaną uzgodnione z twórcami. Twórcy powinni być gotowi na przeprowadzenie swojej gry dwa lub więcej razy (o ile to możliwe). 

Warsztaty/prelekcje/prezentacje 

Oprócz samego grania chcemy aby w czasie festiwalu można było dowiedzieć się więcej o grach i zabawach a mieście. Szukamy warsztatów, które pomogą twórcom gier miejskich, nauczą ich nowych technik i zainspirują do nowego spojrzenia na miasto. 

Jeśli jesteś ekspertem w temacie powiązanym z grami – zapraszamy do podzielenia się wiedzą w formie prelekcji/prezentacji. 

Inne propozycje 

Uważasz, że coś jeszcze powinno się znaleźć w programie festiwalu? Jesteśmy otwarci na propozycje.

Gdzie będziemy grać?

Gry festiwalowe będą rozgrywane w centrum Łodzi, w dwóch głównych obszarach: okolicach ulicy Piotrkowskiej i na Księżym Młynie.  

Zapytacie: a co to za miasto Łódź? I to będzie dobre pytanie. 

Łódź to trzecie co do wielkości miasto Polski, położone niemal dokładnie w centrum kraju. Na tle innych polskich miast ma wyjątkową historię. Na początku XIX wieku była skromnym miasteczkiem (1820 r – 767 mieszkańcow), wraz z rozbudową przemysłu włókienniczego liczba mieszkańców rosła gwałtownie: 1886 r – 232 tys, 1915r – 600 tys. W Łodzi powstawały największe fabryki, pałace fabrykanckie, kamienice, dzielnice fabryczne. Łódź ze swoim tempem rozwoju porównywana była do Manchesteru a nawet Nowego Jorku. Historia Łodzi jest widoczna także w jej przestrzeni – miasto ma wyjątkową jak dla polskich miast prostokątną siatkę ulic i jeden z największych obszarów gęsto zabudowanego, historycznego centrum. 

Współcześnie Łódź buduje nową tożsamość opartą na przemysłowej historii, skupioną na przemysłach kreatywnych. Dziedzictwo przemysłowe a szczególnie dziedzictwo trudnej transformacji ciągle skutkuje wieloma problemami. Do drugiej wojny światowej Łódź była miastem czterech kultur – polskiej, rosyjskiej, niemieckiej i żydowskiej. Obecnie największą grupą oprócz polaków są Ukraińcy przybywający tu od 2014 roku, szczególnie zaś od momentu rozpoczęcia agresji rosyjskiej.

Kto może zgłosić swój projekt do festiwalu?

 • Przyjmujemy zgłoszenia zarówno od indywidualnych twórców jak i grup/organizacji. Możemy finansować przyjazd do dwóch osób z danej grupy.
 • Dobrze jeśli masz doświadczenie w organizacji gier miejskich, ale jeśli to dla ciebie coś nowego a twój pomysł jest świetny – zapraszamy
 • Wymagamy certyfikatu szczepienia na Covid-19

WARUNKI UCZESTNICTWA W FESTIWALU

Transport

opłacamy transport/zwracamy koszty transportu uczestników festiwalu w kwocie do 400 zł osobę (dla uczestników z Polski) i 200 euro na osobę (dla uczestników z Europy).

Honorarium

wypłacamy honorarium w wysokości 1000 zł dla uczestnika/grupy uczestników

Zakwaterowanie i wyżywienie

zapewniamy zakwaterowanie i wyżywienie uczestników na 4 dni festiwalu

Budżet na produkcję

zapewniamy budżet na produkcję gry w wysokości uzgodnionej z twórcami.

PROCEDURA WYBORU

Procedura wyboru będzie się składała z trzech etapów:

 • Przegląd zgłoszeń i ocena przez członków komisji – każdy z członków komisji będzie oceniał nadesłane projekty wedle przyjętych kryteriów:
   •      jak projekt odnosi się do głównego tematu festiwalu?
   •      ogólna idea projektu
   •      na ile projekt koresponduje z Łodzią?
   •      doświadczenie twórcy
   •      efektywność budżetu (czy efekt od projektu koresponduje z budżetem projektu)?
 • Rozmowy z wybranymi twórcami. Po wstępnej selekcji zgłoszeń przeprowadzimy rozmowy z wybranymi twórcami aby lepiej poznać pomysł na gry/projekty.
 • Ogłoszenie wyników selekcji

KONTAKT

Organizator:

jesteśmy częścią:

Finansowanie:

KONTAKT

Czy coś jest niejasne? Napisz do nas:

raban@departamentgier.pl