Scroll Top

Czym jest gra miejska?

Połączeniem tradycyjnych podchodów z przestrzenią miasta? Tak! Interaktywną formą połączenia zabawy z edukacją? Oczywiście! Wcieleniem w życie zasady “Miasto to gra”? W rzeczy samej! Jednak przede wszystkim to mnóstwo radości i zabawy. To także sposób na ujarzmienie i oswojenie przestrzeni miejskiej.

Oryginalna formuła i niebanalność powoduje, że gry miejskie to doskonałe narzędzie promocji miejsca, idei, produktu, wydarzenia. To sposób na poznanie swego miasta, jego historii i specyfiki. Przy pomocy gier miejskich można również budować i konsolidować zespół czy też spowodować, że event stanie się po prostu niebanalny.
Jeśli szukasz pomysłu na ciekawe i oryginalne wydarzenie – spróbuj!

Ale jak tak naprawdę zdefiniować gry miejskie? Można to robić na wiele sposobów. W zasadzie ilu organizatorów gier tyle definicji. Warto zatem zwrócić uwagę na dwa podstawowe elementy, bez których żadna gra nie mogłaby mieć miejsca.
Po pierwsze miasto. Miasto jest z jednej strony tematem gier a z drugiej ich środowiskiem. Celem dla graczy jest poznanie miasta, odkrywanie jego tajemnic a proces ten ma miejsce w samym mieście, na jego ulicach, placach, w budynkach i środkach komunikacji. Miasto jest doświadczane bezpośrednio, każdy z graczy może miasto zobaczyć, usłyszeć, ale także poczuć, dotknąć.
Po drugie rywalizacja. Każda z gier wykorzystuje element rywalizacji aby zachęcić graczy do aktywnego badania miasta. Uczestnicy gier grają sami bądź w drużynach, zawsze jednak mają przeciwników, a wygrywa ten kto jest szybszy, dokładniejszy, bardziej pomysłowy albo po prostu ma szczęście. Jaką rolę spełnia rywalizacja? Przede wszystkim wywołuje emocje, a emocje pozwalają na dłużej zapamiętać to co się działo podczas gry – miasto wchodzi w krew a tematyka gry pozostaje na długo w umyśle.

Czy gry to rzecz nowa?

Historia gier miejskich zaczyna się w 1929, kiedy po raz pierwszy w Nowym Jorku rozegrano grę Ringolevio. Gry miejskie rozwijały się na zachodzie już w latach 60 i 70 (gra Manhunt), pod koniec XX wieku stały się popularne (m.in. dzięki internetowi), obecnie zaś ciągle się rozwijają, czego dowodem są chociażby festiwale gier i rozrywek miejskich (Come Out and Play), jednostki naukowe zajmujące się grami miejskimi.

W Polsce zjawisko gier miejskich pojawiło się na przełomie XX i XXI wieku, ale korzeni można dopatrywać się dużo wcześniej. Ruch harcerski, istniejący w Polsce od 1911 roku od początku za jedną z ważniejszych form pracy uznał grę terenową. Gry prowadzone były w terenie leśnym, ale także w miastach (znane wszystkim harcerskie podchody). Za pomocą gier uczono m.in orientacji w terenie. Kilkunastoletni chłopcy, którzy przez gry miejskie w czasie II wojny światowej poznawali Warszawę okazali się miejskimi ekspertami w czasie Powstania Warszawskiego.

Nowy rozdział w historii polskich gier miejskich przypada na koniec lat 90 i pierwszą dekadę XXI wieku. W 1995 roku rozgłośnia RMF FM zorganizuje Inwazję Mocy – zabawę polegającą na odszukiwaniu skarbu w mieście. Prawdziwy wysyp gier zaczyna się jednak nieco później. 18 grudnia 2005 roku Krzystof Bielecki organizuje w Warszawie pierwszą grę z legendarnego już dzisiaj cyklu Urban Playground. 27 grudnia 2006 odbywa się pierwsza z długiej serii gier historycznych w Poznaniu. Wkrótce gry zaczynają się odbywać na Śląsku (kolektyw Partyznatz), w Łodzi (Stowarzyszenie Topografie), Wrocławiu (Exploring Wrocław) i w innych większych i mniejszych miastach.

Ciekawe linki

Jeśli chcesz poczytać więcej o grach miejski zajrzyj na:
Wikipedia
Urban Playgroud

Zostaw komentarz